Loading Circle

Węgiel drzewny 

Na miejscu istnieje możliwość zakupienia oryginalnego węgla drzewnego z Bieszczad – ilości detaliczne. Klientów hurtowych zapraszamy do kontaktu z naszym przedsiębioprstwem produkcyjnym Węgiel Bieszczadzki Jeśli chcielibyście zakupić węgiel drzewny z Bieszczad „Na Wypale” istnieje taka możliwość, na terenie ekomuzeum dostępne są ilości detaliczne. Węgiel pakujemy w woreczki 2,5kg oraz 10kg. Jako producent węgla drzewnego zapraszamy do współpracy sklepy, hurtownie, restauracje, dla których przygotujemy ofertę na węgiel drzewny hurt. Dla każdego odbiorcy wycena przygotowywana jest indywidualnie w zależności od wielkości zamówienia. Podejmiemy współpracę zarówno jednorazowo jak i na zamówienia ciągłe. Sprzedaż na palety oraz załadunki pełnotirowe.


Węgiel drzewny to substancja powstała w wyniku procesu pirolizy, czyli termicznego rozkładu biomasy lub drewna w warunkach ograniczonej ilości tlenu. Podczas pirolizy drewno jest podgrzewane w kontrolowanych warunkach bez dostępu powietrza. W wyniku tego procesu następuje termiczny rozkład składników organicznych drewna, a w rezultacie powstaje węgiel drzewny. Wypalacz węgla drzewnego ma zazwyczaj specjalne komory lub piece, które umożliwiają kontrolowane podgrzewanie drewna w odpowiedniej temperaturze i z minimalnym dostępem powietrza. Węgiel drzewny, który jest produktem końcowym pirolizy, może mieć różne zastosowania – hutnictwie stali i miedzi, w kowalstwie, w farmacji, w złotnictwie w przemyśle do produkcji filtrów, pochłaniaczy, w budownictwie, a także jako nawóz użyźniający glebę. Przede wszystkim jednak najchętniej wykorzystywany jako paliwo do grilla.

Najpopularniejsze gatunki drzew wykorzystywane w procesie pirolizy drewna:

1. Dąb: często stosowany do produkcji węgla drzewnego ze względu na swoją gęstość i wysoką wartość opałową. Węgiel drzewny z dębu ma zazwyczaj dobrą jakość i trwałość.

2. Buk: kolejny popularny gatunek drzewa używany do wytwarzania węgla drzewnego. Ma wysoką wartość opałową i daje dobrą jakość węgla

3. Brzoza: Brzoza jest stosowana w produkcji węgla ze względu na swoje właściwości paleniskowe. Węgiel drzewny z brzozy jest znany z łatwego zapłonu i dobrego płomienia.

4. Olcha: jest gatunkiem drzewa, który jest często wykorzystywany do wytwarzania węgla drzewnego, szczególnie w regionach Europy Wschodniej. Węgiel drzewny z tego gatunku drewna jest ceniony za swoje właściwości grzewcze.